kolmapäev, juuli 05, 2017

D. Gabaldon "Võõramaalane" 1.raamat (juuli I)

447 lk
2014, Varrak
Ma olen vaimustunud! Tõsiselt!
Tundub, et ma satun üha õigemate ja üha paremate raamatute otsa.

"Võõramaalase" sari on minu jaoks taaskord rubriigist: "kõigile meeldib, kõik on raamatu läbi lugenud, sarja ära vaadanud ja hakkavad juba unustama ... aga Heli pole selleni veel jõudnud!" Nüüd siis jõudsin. Kuna mõnda aega tagasi hakati ETV2 pealt "Võõramaalase" sarja uuesti näitama, siis nägin kogemata mingit osa sellest. Kuna ma telekast peale multikate ja muusikavideote tavaliselt midagi ei näe, siis selline pealejuhtumine on tõesti tähelepanu väärt. Lugemise väljakutse grupist ja muudest kohtadest oli ammu silma jäänud, et kõik räägivad mingist "Võõramaalase" sarjast.

No ja kaks päeva tagasi tegin siis nii, et tõingi raamatukogust endale kaks esimest raamatut. Oli kuidagi tunne, et NÜÜD peab. Samal ajal oli plaan õhtuti lõpuks ometi vara magama minna. Peale raamatu avamist ... lugesin kaks ööd kella 3ni.

Juba raamatu üldine idee- naine, kes elab 1945.aastal, satub maagilise kiviringi kaudu 1743.aastasse - on omapärane. Aga lisaks veel see, kuidas kogu lugu on kirja pandud ... lihtsalt mõnus! Nii nauditav.

Peategelane Claire on iseseisev, põikpäine, mõtlemisvõimega naine. Ei usu, et sellisel naisel kummalgi ajastul lihtne oleks olnud. Raamatus aga mõjust ta väga nauditavalt. Igal leheküljel sai vähemalt korra muiata, sest tegelaste omavahelised vestlused on värvikad.

Kuigi peategelase olukord tundub hirmutav, siis allaandmise ja ahastamise hetke polegi. Claire on kogu aeg kuidagi ergas ja ... elav.

Vürtsi lisas muidugi Claire´i ja Jamie armuloo kulgemine. Rabe ja toores ja samas nooruslikult aus ja särisev. Ei mingit imalat unelemist, vaid ausus. Nii, nagu tegelased omavahelgi kokku leppisid - aus! 

Ma pole ammu sellises ajastus toimuva tegevusega raamatuid lugenud, kuid mulle on need alati meeldinud. Samuti teosed, kus tegevuses on suur roll metsikul loodusel. Šoti mägismaal seda jätkub.

Head "Võõramaalase" fännid: soovitage sarnaseid raamatuid, mida järgmiseks lugeda!!!
Jaaa, ma tean, et samast sarjast on peaaegu 100 raamatut veel (ok, tegelikult ikka vähem), aga ma olen juba valmis, et need kõik on varsti loetud, aga ma tahan sama vaimustusega kusagilt jätkata! Nii et soovitused on teretulnud! 

Nii ma siis väga pikemalt kiidusõnu ei jätkagi, vaid asun hoopis järgmist osa lugema.

"Inimesed on ühiskondlikud vajaduse sunnil. Esimestest koopaelanikest saadik on inimesed - karvadeta, nõrgad ja abitud, välja arvatud tüssamises- suutnud vastu pidada vaid karjadesse kogunedes; teades, nagu paljud teisedki söödavad loomad taibanud on, et suur arv pakub kaitset. Ja see teadmine, mis on kasvanud meie luusse ja ihusse, ongi massivõimu alus. Sest massist väljaastumine või ammugi massile vastuhakkamine on lugematute aastatuhandete kestel tähendanud surma igale isendile, kes seda julges. Selleks, et massile vastu hakata, on vaja midagi enamat kui tavalist julgust. Selleks on vaja julgust vastu hakata inimloomusele kui sellisele." (lk 174-175)

***
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud üle 10 raamatu. Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.


1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Robert Jordani sari "Ajaratas". Eesti keelde on tõlgitud 1. osa "Maailma silm".
Lugesin hasardi, huvi ja mõnuga ca 13 kuud (ca 11 000 lk kokku), 2.-15. osa inglise keeles ja e-lugerist. Pidavat saadaval olema ka vene keeles.
Põnev, omapärane ja mulle kohutavalt meeldis!