reede, jaanuar 31, 2020

J. Niven "Elu helged paigad" (jaanuar V)

407 lk
2015, Tänapäev
,,Elu helged paigad" algab sellega, et Finch ja Violet kohtuvad kooli kellatorni karniisil. Tänu sellele ei hüppa kumbki neist alla. Mõlemad on oma elu ja mõtlemisega puntras. Jupi kaupa aidatakse aga teineteist edasi. Kui tihti õpetatakse, et lombakas lombakat toetada ei saa, siis sellegi raamatu olukorra puhul oli pigem nii, et tegelikult aitas selline ühine puntrasolemine neil ilmselt teineteisest paremini aru saada. Kuigi tuli ka välja, et lõpuni me ikkagi teineteise sisse ei näe.


Ma pole kindel, kas see raamat mulle meeldis.
Kirjutatud oli hästi. Mõnus oli lugeda. Aga see, mis tunne pärast sisse jäi... Teisalt- minu jaoks on alati oluline olnud, et loetu jätaks sisse mingi tunde. See raamat seda kindlasti tegi. Kuna ma lõpetan hetkel oma noorteromaani ,,Mälestusteta suvi", milles tuleb samuti mõnel tegelasel oma minevikuga hakkama saada, siis ilmselt leidsin Niveni loos osi, mida enda raamatu tõttu olen viimasel ajal sügavamalt endas läbi mõelnud.

Äratavalt mõjus see lugu kindlasti matkamise suhtes. Selline algul märkamatuna tunduvate kohtade külastamine on mulle alati meeldinud. Aga Finchi oskus kõiges ilu näha ja ka teisele näidata, oli hämmastavalt äratav. Kui tihti võiksime oma päeva eriliseks teha sellega, et pöörata alla üks teeots varem või teha väike peatus tee ääres mingis kohas, mida me tegelikult kunagi näinud pole, kuid alati mööda sõitnud. Ja Eestimaal on tegelikult ka kõige kaugemad paigad kõigest mõnetunnise autosõidu kaugusel, aga... need on nii kaugel, eks? Kui aga oleksime valmis huvitavasse kohta sõitma 4 tundi, siis saaks Eestis selle aja jooksul ilmselt igasse kohta jõuda. 

Suurema osa raamatust mõtlesin, et see on ikka päris sünge teos ning ei arene nagu helgemaks... kui aga viimane kolmandik oli ka loetud, siis sai selgeks, et selle teose lugemise järel ei saa sa enam endine olla. Märkama õpetab see lugu kindlasti. Nii loodust, kuid veelgi rohkem inimesi meie ümber.

Veebruari lõpus tuleb välja ka selle raamatu põhjal tehtud film ,,All the bright places" , aga ma pole üldse kindel, kas tahaksin seda näha...


***
LEIA MU UUS LÜHIROMAAN ,,Valss Pärnu rannaliival" nüüd poodidest!!!

Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

neljapäev, jaanuar 30, 2020

V. Sepp ,,Andekusest ja andekatest lastest" (jaanuar IV)

176 lk
2010, Atlex

Üks igavesti hea ja kokkuvõtlik raamat, mida oli kurb lugeda. Teadupärast andekuse sõna ja teema on selline, mida ei tohi puutuda, kui ei taha kohe kriitikatule alla jääda. Samas oleks paljude laste ja perede elud lihtsamad, kui andekuse teemast rohkem ja avatumalt räägitakse.

Selle raamatu autor Viire Sepp on avaldanud ka artikli: ,,Andekaid lapsi nähakse endiselt pigem negatiivses võtmes ja takistusena." Kogu teema võtab minu jaoks väga hästi kokku selle artikli viimane lõik:
,,Oluline on kogu ühiskonnas mõista, et andekate haridusega seonduvate teemade tõstatamine pole tingitud mitte neile privileegide nõudmise, vaid nende võimetele ja huvidele vastavate haridusvõimaluste pakkumise vajadusest, mis – nii nagu kõigi laste puhul – tähendab hea seista nende emotsionaalse heaolu ja potentsiaali maksimaalsele arengu eest. Andekad inimesed on kogu Eesti rikkus ja nende arengusse panustamine toob ühiskonnale mitmekordselt tagasi."

Tänapäevases Eestis on jätkuvalt tihtilugu andekas ja käitumisraskustega laps üks ja sama. Ja tihti andekatest lastest saavadki käitumisraskustega lapsed. Küsimus on, et millise osaga me tegeleme? Millele tähelepanu pöörame? Kas teeme lapsele selgeks, et tema eripära on halvasti käitumine või leiame viisid, kuidas lapse andekaid külgi positiivselt kasutada, nii et ta lendaks kõrgele ja kaugele ning loodetavasti kõigile sellega lõpuks kasu tooks?

Minu jaoks oli uus ja huvitav (ja kurvastav!) mõiste ,,alasooritajad". Ehk et kui lapselt oodatakse vähem kui see, milleks ta võimeline on, siis ta annabki seda vähemat. Milline raiskamine!

Viire Sepp on välja toonud, et andekate laste omadused on näiteks:
- õpivad kiiresti, märkavad seoseid, mõtlevad kriitiliselt
- keeleliselt arenenud, osavad sõnu seadma
- väga energilised
- väga uudishimulikud
- väga kannatlikud ja keskendumisvõimelised
- õpivad kiiremini
- väga sügavad ja intensiivsed emotsioonid
- tugeva õiglustundega ja idealistlikud
- on sõltumatud ja protestimeelsed
- väga hea huumorimeel
- väga hea kujutlusvõime
- suhtlevad palju endast vanematega

Need omadused võivad kaasa tuua aga järgmisi probleeme:
- tüdimus. Ei meeldi kordamised
- varjavad oma andeid, et teistele meeldida.  Kogevad, et tark olla on tülikas
- dominveerivad vaidlustes ja arutlustes. Ei kuula teisi
- vajavad vähem und
- väljakutsete puudumine tekitab tüdimust
- püüavad tegeleda korraga liiga paljude asjadega
- õpivad klassis teistest erinevas rütmis
- äärmiselt tundlikud. Tunnevad ennast halvasti, kui nende mõtetest ega tunnetest ei hoolita
- püüavad ellu viia ebarealistlikke ja idealistlikke muudatusi
- eakaaslased ei mõista neid
- tõstatavad probleeme ja esitavad küsimusi, mis võivad teisi ärritada. Kalduvad mässumeelsusele
- kalduvad tegema nalja teiste arvel
- peetakse veidrikuks

Lõpuks ongi lihtne olukord kokku võtta siis, kui lapsel on käitumisraskused ning lahendada käitumiste küsimusi. Sest andekuse-nimelise haridusliku erivajadusega tegelemine nõuaks hulga rohkem ressurssi, aega, tööd ja... tavalises koolis seda ei jätku. Raske on oodata õpetajatel rohkemat laste märkamise teemal, kui õpetajad ise peavad tegelema sellega, et direktor nende peale karjub... See pole ilmselgelt õhkkond, kus õpilastele turvalist ning erivajadustest tulenevat õppimiskeskkonda tekitada.

Nii oligi raamat ,,Andekusest ja andekatest lastest" ühelt poolt hea lugemine, millega eeldatavasti võiksid haridusinimesed kursis olla... teisalt aga kurvastav ja lootusetu ning kinnitas mõtteid, mida lugesin ka Mare Leino raamatust- kõigil lastel ja õpetajatel ei hakka kunagi koolis hea olema! Ikka on neid, kes keskkonda ei sobitu ja ka neid, kelle arvates keskkond ei ole sobilik.


***
LEIA MU UUS LÜHIROMAAN ,,Valss Pärnu rannaliival" nüüd poodidest!!!

Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

laupäev, jaanuar 18, 2020

G. S. Clason ,,Babüloni rikkaim mees" (jaanuar III)

171 lk
2015, Million Mindset OÜ

See raamat seisis mul pikalt riiulis. Olen korduvalt kuulnud, et ,,Babüloni rikkaim mees" on paljude jaoks olnud just see raamat, millest algab tee parema finantsmõtlemise ning finantsvabaduseni. Mõte, et tegemist on iidse mõistujutuga, kuidagi hirmutas. Minu magistritöö on tehtud umbes aastatel 300-500 kirjutatud teoste põhjal, kuid Babüloni aeg oli ju veelgi varem, nii et võimalusi enda hirmutamiseks leidsin küll ja küll. Kuigi samal ajal tiksus ikka peas teadmine, et see on ju nii paljude arvates hea raamat.

Hirmsate asjadega on ikka nii, et kõige lihtsam viis neist lahti saada, on asi käsile võtta. Nii ma siis hakkasingi paar päeva tagasi raamatut ,,Babüloni rikkaim mees" lugema. Sisu kohta saad pikemalt lugeda kirjastus Million Mindset kodulehelt siit: ,,Babüloni rikkaim mees".

Raamatutega, mille puhul olen endale mingil põhjusel bloki ette tekitanud ja niiviisi riiulile lugemisjärge ootama jätnud, on mul lihtne võte- ühel hetkel seisan riiuli ees, võtan raamatu ja hakkan seistes riiuli ees lugema. Kui lugu haarab niiviisi kaasa, et koos raamatuga kuhugi istuma vajun, siis on korras. Aga kui millegi pärast kohe kaasa ei haara, siis mõne raamatu puhul panen ta riiulisse tagasi õigemat aega ootama, mõne aga viin raamatukogusse tagasi või isiklike raamatute puhul panen müüki.

,,Babüloni rikkaim mees" haaras mu kaasa esimesest leheküljest. See on täitsa midagi muud, kui kõik teised finantsteemalised raamatud, mida olen lugenud. Kokkuvõtlikult võin kohe ära öelda, et põhimõtted ja õpetused, mida selles jagatakse on samad, mida jutlustavad ka enamus küllusliku elu suunas juhatavaid raamatuid. Tean, olen nüüdseks päris mitu läbi lugenud ning neid põhimõtteid rakendades ka enda elu väga palju muutnud ning edasi viinud.

Seda hämmastavam oli kogu lugemise ajal teada, et samas mõtted ja mured, mis meie praeguse aja inimesi raha teemal vaevavad, on inimestel olnud aastatuhandeid. Ja alati on olnud mõned, kes teavad rahaga käitumise reegleid ning koguvad enda ümber külluslikku elu. Isegi kui selle kaotavad, siis kordavad oma edu samu reegleid järgides. Ja siis on need, kes ei tea ja ei tahagi mingitest reeglitest teadagi, kuid kelle elujärg seda ka näitab.

,,Babüloni rikkaim mees" sisaldab lühijutte, mis kokkuvõttes moodustavad küll terviku, kuid mida võib rahulikult ka ühe jutu kaupa lugeda. Need lood on põnevad lugeda ilmselt ka neile, kes ei otsi taga rahatarkusi. Need on lihtsalt nii elulised (praegu lugedes küll ajalooliselt elulised).

Mõistmine, et neid iidseid lugusid ja olukordi saab nii otseselt tänapäevaga ning meie käitumisega seostada, oli minu jaoks päris suur äratus. Mõtleme küll, et oleme tohutult arenenud, aga tegelikult pole saladus, et tänapäevane inimene on sama haavatav, nagu iidsetel aegadel elanud inimesed. Lihtsalt erineval viisil. Läbi aegade on samaks jäänud edukuse võti- teadmised!

Ehk et ka tee rikkuse ja õnne juurde algab teadmiste omandamisest ning elu suurimad põhitõed pole ajas väga muutunud. Raha puhul on üks oluline mõte, et kõik algab suhtumisest ja mõtlemisest. Seda aitab ,,Babüloni rikkaim mees" suunata küll, sest eriti nende lugude valguses tekib kiirelt tunne, et kõik on võimalik. Eriti meie oludes elavate inimeste jaoks.

Kui tahad ka lugeda raamatut, mis mind algul hirmutas, kuid tegelikult väga innustas, siis kirjastuse Million Mindset kodulehelt saad raamatu ,,Babüloni rikkaim mees" sooduskoodiga heli10 osta 10% soodsamalt (kehtib ka teistele raamatutele).

Minu jaoks oli selle raamatu lugemine igatahes kasutatud aega väärt. Aitäh, kirjastus Million Mindset, võmaluse eest need teadmised omandada! 



***
LEIA MU UUS LÜHIROMAAN ,,Valss Pärnu rannaliival" nüüd poodidest!!!

Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

kolmapäev, jaanuar 15, 2020

J. Roosaare "Rikkaks saamise õpik" (jaanuar II)

415 lk
2018, Legual Capital OÜ
,,Rikkaks saamise õpik" on pikalt riiulis ootel olnud. Teadsin juba ammu, et see eestimaise autori teos tuleb samuti mu väljakutse ,,Kuidas ma 100 raamatu lugemisega külluseni jõuan?" raames läbi lugeda. Oma edusamme selle väljakutse raames jagan ka FB grupis ,,Lugedes rikkaks".

Majandus oli minu jaoks koolis kõige igavam aine. Isegi kui ettevõtlus on mind alati huvitanud. Ei hakka siinkohal üles lugema, kui palju mul on läbi aegade olnud ideid, kuidas oma aega kasumlikult kasutada. Paljud neist ka järgi proovitud.

Fakt on see, et kui oleksin koolis õppinud Roosaare õpiku järgi, siis ei oleks majandus igav olnud. Mulle tõesti meeldis tema kirjutamisstiil. Kogu aeg läks teos hoogsalt edasi ja varem igavana tundunud teemad said üsna kergelt läbitud. Leidsin ennast küll korduvalt mõttelt, et kui see oleks päris esimene raamat, mida ma sellisel teemal loen, kas siis oleks sama lihtne olnud? Kindlasti on maast madalast oluline selgeks saada olemasoleva rahaga majandamise süsteem ning oma kulude-tulude jälgimine.

,,Rikkaks saamise õpik" keskendub pigem varade käsitlemise kaudu passiivse sissetuleku tekitamisele. Ehk siis aktsiad, kinnisvara, laenude andmine jms.

See on tõesti raamat, mis tuleks kätte võtta pigem varem kui hiljem. Ja seda võiks aegajalt uuesti kätte võtta ja mõnedki kohad üle sirvida.

Väga mõtlemapanev oli tekst raamatu tagakaanel, kus autor küsib, et kas pole jabur, et õpime koolis aastate ja tuhandete lehekülgede kaupa fakte keemia, füüsika ja bioloogia kohta, kuid ei tea midagi sellest, kuidas saavutada rahaline vabadus ja saada rikkaks.

Suurim tugevus on, et Eesti autorina on Roosaare kirjeldanud palju kohalikku olukorda, seda, mis Eestis on võimalik, millised numbrid ja süsteemid meil toimivad. Täpselt see, mida ükski välisautor pakkuda ei saa. Hindamatu on autori enda ning tema sõprade-tuttavate reaalsete kogemuste jagamine. Taaskord- just see reaalne info, mis Eestis toimub ja toimib. Arvata võib, et eks kõiki oma nippe ja saladusi ei räägi keegi välja, kuid reaalsema pildi Eestis rikastumise võimalustest kindlasti saab.  

Oi, kuidas mulle meeldib, kui keegi minu eest arvutab. Kõik need tabelid ja näited koos tootlikuse protsentide arvutustega- väga hea!

Näiteks ka aktsiate puhul olid kõik numbrid ilusti välja toodud. Sain kinnitust, et aktsiad ei ole minu teema. Isegi pärast selle teose lugemist. Tegelikult eriti veel pärast selle lugemist. Kui raamatu algul veel tundus aktsiate teema päris ahvatlev, siis jõudsin kohani, kus oli kirjas, kui palju peab raha aktsiatesse panustama, et sissetulek oleks 1000€ kuus. Ma ei leia seda kohta praegu uuesti üles, nii et ei hakka suvaliselt numbrit kirjutama, aga see oli kindlasti rohkem kui mitusada tuhat eurot. Minu jaoks hakkas selle summa peale lihtsalt silme ees tiksuma mõte, kui palju saaksin sama raha eest näiteks edasi arendada oma kirjastust (ettevõtlust!), kui sama raha invsteeriksin. Aga need ongi minu valikud. Sellest tuleb aga taas välja selle teose positiivne mõju- sain enda jaoks põhjendustega koos selgemaks, mis minu jaoks töötab ja mis mitte.

Minu jaoks oligi selle teose suurim pluss reaalse Eesti olukorra lahtiharutamine, kuigi autor ise kirjutas ka, et mitmedki regulatsioonid ja numbrid muutuvad ajas päris kiiresti. Samuti toetab ,,Rikkaks saamise õpik" üldisemalt elutervemat rahalist käitumist. Kuna selles raamatus on aga väga erinevad teemad ära räägitud, siis süvenemiseks tasub kindlasti jätkata teemat puudutavate teiste teoste täiendava lugemisega. 

Mul on hea meel, et ma selle raamatu lõpuks kätte võtsin, kuid positiivset muljet sellest teosest toetasid kindlasti kõik need eelnevad raamatud, mida oma väljakutse ,,Kuidas ma 100 raamatu lugemisega külluseni jõuan?" raames olen lugenud.

***
LEIA MU UUS LÜHIROMAAN ,,Valss Pärnu rannaliival" nüüd poodidest!!!

Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

kolmapäev, jaanuar 01, 2020

T. Webber ,,Ridade vahelt lugedes" (jaanuar I)


296 lk
2017, Ersen

Lootsin selle raamatu detsembrikuus läbi saada, kuid ei jõudnud eile päris ühe päevaga lõpetada. Nii saigi tänasel unisel päeval lõpuni loetud. Tänasega on lõppenud ka mu kirjutamispaast, sest detsembris lubasin ainult lugeda ja ise uusi raamatuid mitte kirjutada. Peaaegu suutsin sellest endale seatud piirangust ka kinni pidada.

Raamatu sisu kohta saad rohkem lugeda kirjastus Ersen kodulehelt siit: ,,Ridade vahelt lugedes".

Selle raamatu valisin autori järgi, kuna varem olen lugenud Webberi noortekat ,,Lihtne" ja see mulle meeldis.

,,Ridade vahelt lugedes" ajas mind küll algusest peale segadusse. Kirjastuse kodulehel on kirjas, et see on ajaviiteromaan. Samas on peategelased vanuses 17-20, nii et põhimõtteliselt on nagu ka noorteromaan. Sildistamine ei oleks minu jaoks muidu oluline, aga leidsin ennast korduvalt mõtlemas, et ei tea, keda ka autor sellise teose sihtgrupina on näinud.

Mulle meeldis väga selle teose kokkuvõte- noored näitlejad ennast otsimas ja avastamas ning samal ajal keerulised suhted, milles on tunda nooruslikku ütlemata jätmist ja sellest tulenevat segadust. Lugu on räägitud kahe peategelase Reidi ja Emma vaatenurkadest. See annab hea võimaluse pidevalt mõlema poole mõtetega kursis olla.

Tunded, peod, kahtlused, segadused... kõik on nagu olemas. Ja samas on nii palju puudu. Mingis rahulikus tempos pinge nagu ka tõusis, kuid siis ei jõudnud tegelikult kuhugi. Oli selline ühtlane kulgemine. Veidi küll tegelased ka arenesid ja avasid jupi kaupa mõningat taustainfot, mis nende käitumist mõjutas. Lõpplahendus oli aga kuidagi ootamatu ning lõppes liiga järsult noaga lõigatult. Minu jaoks vähemalt küll.

Nii oligi lugedes mul teose suhtes parem tunne, kui pärast lõpetamist. Raamatut sulgedes jäi kuidagi selline ohmu tunne, et ootasin ja lootsin ja elasin kaasa... ja siis oli kõik läbi ja ma tegelikult ei saanudki teada, et kui targad peategelaste otsused olid. Tundsin, et jäin lugejana kuidagi õhku rippuma. Selliste lugude puhul muidugi võib alati ise edasi fantaseerida (kirjanikuna on muidugi see mure, et sealt võib mingi oma lugu sündida). 


***
LEIA MU UUS LÜHIROMAAN ,,Valss Pärnu rannaliival" nüüd poodidest!!!

Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt.