kolmapäev, oktoober 30, 2019

M. Leino "Kui koolis on halb" (oktoober V)

88 lk
2009, Ajakirjade Kirjastus AS

Üle hulga aja on mu lugemislaual taas üks lastekasvatusega seotud raamat. Ma pole midagi nii head ja... samas nii masendavat väga ammu lugenud. Ahmisin selle raamatu järjest endasse, sest kõik kõnetas nii palju... ja samas jäi pärast lugemise lõpetamis sisse suur must ja raske auk (kas auk saab raske olla???)

Sellest, et tänapäeval on enamus lapsi kuidagi erilised ning nö normaalseid lapsi on vähe, on palju räägitud. See on ka raamatu ,,Kui koolis on halb" teema. Teost läbivaks näiteks on toodud ühe poisi, Madise lugu. Talle on külge pandud mitmed erinevad sildid eri häiretest. Ta segab pidevalt tundi ja teeb koolis keeruliseks nii õpetajate kui kaasõpilaste elu.

Läbi erinevate teemade arutab autor lahti erinevad võimalused, MIKS see nii on. Kuidas on lapse käitumisega seotud tema temperament? Ja õpetajate (ehk koolis võimu omava poole) reageeringud erinevatele temperamentidele? Kuidas mõjutavad õpetajate reageeringud erinevatele temperamentidega laste käitumisele seda, kuidas need lapsed edaspidi käituvad ja kuidas ennast hindavad? Samuti on käsitletud loomulikult kodu ja toitumise mõjusid, spetsialistide õigeaegse abi kättesaadavust jne.

Olen ise koolis õpetajana töötanud ning õpetajakoolituse läbinud. Aastateks pähe süüvinud lause on:
"Möödunud aegadest pärit õpetajad peavad õpetama tänases päevas õpilastele oskusi ja teadmisi, mida õpilased kasutavad tulevikus hakkamasaamiseks."

Mare Leino kinnitas ka raamatus "Kui koolis on halb" korduvalt, et koolist ei sa kunagi kohta, kus kõigil lastel ja ka õpetajatel oleks hea. Hea saab olla nö keskmistel ning nendel, kes enda eripärad alla suruvad.

Samuti kinnitas autor, et tulevikus edukaks saamiseks on aga vaja oskusi ja käitumisviise, mis on keskpärasest erinevad. Näiteks just see sama piiride murdmine ning julgus erineda. Tänases koolis saavad karistada õpilased, kes jõuavad tunnist teistest varem valmis, sest teised ju ei jõua!!! Tänases koolis kiiremad õpilased raiskavad konkreetselt oma aega ja jäävad arengus seisma, sest peavad järgi ootama neid, kes nii kiiresti asju ei haara. Saan väga hästi aru, et masside vormimine nii käibki. Seda enam kurvastaski, et selles raamatus kinnitati, et nii jääbki, sest koolisüsteem on nii suur ja raskesti muudetav, et väga radikaalselt see ei muutu.

Mina olen aastaid olnud see lapsevanem, kes oma lapsi kodus ei õpeta, sest pole vaja ning ma tean, et lasteaias ja koolis on õpetajad, kes seda teevad. Uskusin, et sellest piisab. Eesmärgiks ikka see, et lastel koolis igav ei hakkaks. Nüüd aga näen järjest, et ma peangi oma tööaja sisse arvestama ka selle, et pean olema õpetaja. Ei saa mõelda, et minu töö on kirjutamine ja kirjastamine ning emana teen lastega muid toredaid või vajalikke asju.

Samuti olen alati õpetanud, et kõigest saab sõnadega rääkida. Ei ole võimalik, et üks laps lasteaias ja koolis 7 aastat järjest muudkui lööb, mõnitab või kiusab teisi... Ja kuna mu laps näeb mu sõnadele vastupidist, siis järelikult ta enam ei usu mind. Sest keegi ei ole suutnud seda lõpetada. Tegelikult oli mu laps juba 1.klassiks õppinud, et nendest löömistest ja sõnalistest mõnitamistest ei tohi rääkida, sest teise lapsega ei tee keegi nagunii midagi ja seega hakkab ta veel rohkem kiusama.

Ma peaks rahul olema, sest minul on paberil kirjas raamatu "Kust tulevad pahad poisid" plaan ning esimesed peatükid. Teemaks siis olukord, et kuidas kiusatavast saab kiusaja... 

Mõned nädalad tagasi saime vaimse tervise nõustajalt ühe mu lapsega soovituse, et kui kool ja asjassepuutuvad inimesed ei suuda lõpetada probleeme, mis on kestnud aastaid, siis järgmisel korral peamegi lapsega tegema politseisse avalduse. Kuna praegu on just minu lapse käitumine see, milles on küsimus, siis ühelt poolt oli hea meel, et spetsialist ikka nägi selle taha, kust lapse käitumine tuleb. Raamatus "Kui koolis on halb" kirjutatigi terve raamat sellest samast teemast. Aga masendav oli minu jaoks info, et kuna oleme aastate jooksul kõiki variante proovinud, rääkinud kõigiga, kellega vaja. õpetanud lapsele, mida vaja... õpetanud ka oma õpetusi ümber (näiteks põhimõtet, et sõnadega peab olema võimalik kõik probleemid lahendada!!!), siis algklassides jõuame selleni, et vaimse tervisega tegelev spetsialist soovitab järgmisel korral teha kaebus politseisse!!!

Saan ideaalselt aru, et koolis ei suudeta kõiki erisusi arvestada. Mõistan õpetajaid, kes peavad väga laia õpilaste spektriga tegelema. Tean ka, et saan selles aidata vaid nii, et õpin enda lapsi veel paremini tundma ning pakun lahendusi välja. Näiteks ühe lapse puhul saimegi õpetajaga kokkuleppele, et kui tal on tunnis valmis, siis kogu aeg on kotis raamat, mida loeb, et mitte teisi segada ja samas et siiski oma aega positiivselt kasutada. 

Kuna meie lapsed ilmselt lähevad lähiajal nagunii koduõppele mõneks ajaks (seoses reisiga), siis püüan ennast kooli kui terviku pärast muretsemisest eemale hoida. Viimastel nädalatel on olnud veel mitu šokki, kus hooli üle otsuseid tegevate inimestega vesteldes saad aru, et neid ei huvitagi argipäev, ega õpilaste ning õpetajate enesetunne ning tegutsemisvõimalused, vaid see, et paberil oleks kõik korras.

Lastega seonduv on nii tundlik...

Leino rääkis palju sildistamisest. Lapsed on sildistamise suhtes eriti tundlikud. Ja kui inimesed, kes peaks olema oma ala spetsialistid, ei anna endale aru, et panevad lapsele sildi sellepärast, et täiskasvanu enda teadmised on puudulikud, siis... Mis mul muud üle jääb- istudki kodus ja taod üksi pead vastu seina ning hoiad käes politsei avaldust, et kui laps järgmisel korral koolist koju tulles seda vajab, saad selle koos kohe ära täita.

Sellise postituse lõpetuseks on vist igaks juhuks vaja lisada, et ma lõpetasin gümnaasiumi hõbemedaliga, käisin Sisekaitseakadeemias ja magistrikraadi sain EELK Usuteaduse Instituudis ja kutsetunnistuse karusloomakasvatuses Järvamaa Kutsehariduskeskuses. Muusikakool ka lõpetatud. Lihtsalt tundus, et igaks juhuks on vajalik see info siia lisada.
P.s. mul on sel teel olnud palju toredaid õpetajaid, kellest mitmedki praegu ka minu lapsi õpetavad.


Raamatust saad väga hästi aimu sellest artiklist, milles on põhilised mõtted ja punktid ära toodud: Kui koolis on halb. Kui raamatut pole plaanis lugeda, siis selle artikli jaoks võiks küll kõik lapsevanemad, õpetajad, haridustöötajad jms aega leida.

Kogu selle masendava jutu lõpuks soovitan seda raamatut VÄGA kõigile, kes koolilastega kokku puutuvad. Või isegi juba ka lasteaiaealiste laste vanematele ning lasteaia õpetajatele.

Üks asi on see, et kas süsteemi saab muuta. Teine on teadlikkuse tõus. Hetkest, kui lapsed lähevad kooli või lasteaeda, ei ole nad enam ainult meie infoväljas. Sellest hetkest hakkab nö ühine kasvatamine, kus last mõjutavad kõigi temaga kokku puutuvate inimeste väärtused, hinnangud, standardid jne. Kui kogu süsteemi korraga ei ravita, siis võib ühe või kaks tegurit süsteemis parandada, kuid seda raskem on neil pärast olla ülejäänud tervikus, mis ikka lonkab.

***
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas romantiliste lühiromaanide sari "Mõni õhtu romantikat" ja käsiraamat "Rikaste inimeste 30 harjumust".
Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin!
Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.
Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

esmaspäev, oktoober 28, 2019

A. J. Jackson "Küllusliku rikkuse 10 saladust" (oktoober IV)

154 lk
2009, Ersen
Teose alapealkiri on "Nüüdisaegne mõistulugu tarkusest ja rikkusest, mis muudab teie elu". Täpselt nii oligi- küllusliku elu olulisimad seadused räägiti ära mõistuloo kaudu, milles keerulistes oludes elav noormees kohtub mõistatusliku mehega, kes annab talle kümne inimese kontaktid. Tuleb välja, et kõik need inimesed räägivad noormehele ühest olulisest küllusliku elu seadusest. Need inimesed on ka ise aastaid tagasi sama salapärase mehega kohtunud ning omakorda saanud kümne inimese kontaktid.

"Küllusliku rikkuse 10 saladust" on minu väljakutse "Kuidas ma 100 raamatu lugemisega külluseni jõuan" järjekordne raamat. See tähendab, et põhimõtted on kõik juba tuttavad. Tegemist on mu väljakutse 25nda raamatuga. Enamus neist põhimõtetest on kajastatud ka minu raamatus "Rikaste inimeste 30 harjumust". 

Sellegi poolest oli see lugu kuidagi värske ja väga mõnusalt loetav. See sobib kindlasti väga hästi kõigile, kes küllusliku elu reegleid alles hakkavad õppima. Samas aitab see raamat põhilise meelde tuletada kõigil, kellel juba läheb hästi.Eriti väärtuslikud olid minu jaoks kokkuvõtted iga peatüki lõpus, sest need aitasid loetu veel paremini meelde jätta.

***
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 19 raamatut. Sealhulgas käsiraamat "Rikaste inimeste 30 harjumust".
Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin!
Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.
Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

pühapäev, oktoober 27, 2019

B. Stone "Pood, kust saab kõike. Amazoni ja Jeff Bezose lugu" (oktoober III)

376 lk
2017, Rahva Raamat AS


Oeh, ma pole ammu midagi nii raskestiloetavat lugenud. Mõtlesin, et jäängi selle raamatu kallale, aga siis hakkasin diagonaalis lugema ja kuidagi moodi jõudsin ikka lõpuni.

Amazoni edu pole kellelegi saladus. Jeff Bezos on rikas. Ei kahtle! Nii olid minu ootused raamatule ikka väga suured. Tahtsin tõesti lugeda, kuidas ja mida tehes kogu selle eduni on jõutud.

Ausalt öeldes on mul täitsa segi, et kas mulle ei meeldinud loetud lugu või ei meeldinud ka see, kuidas lugu oli kirja pandud. Väga raske oli neil kahel vahet teha.

Minu jaoks oli kogu raamat selline: "Bezosel tuli mõte. Ta ise rabeles selle täitmiseks. Kõik teised tema ümber ka. Bezosele ei meeldinud miski. Kõik elasid hirmus. Miski ei töötanud. Amazon sai edukamaks. Bezosel tuli uus mõte."

Täpselt nii vastuoluline kogu see lugu oligi. Ma ei leidnud sealt mitte midagi juhtimis- või ettevõtlusalast, mida õppida ja millega edasi minna. Selle raamatu järgi on Bezose ülim eesmärk küll oma klientidele pakkuda parimat hinda ja kiireimat teenindust, aga seda väga paljude teiste ettevõtete arvelt. Rääkimata Amazoni enda töötajatest, kes vaheldusid väga kiiresti ning lahkumiseni olid pidevalt valvel ja närvilised, kuna ei teadnud, mis suurel bossil jälle pähe lööb.

"Pood, kust saab kõike" tekitas minus küll suure eelarvamuse Amazoni suhtes. Sellise sisekultuuriga firmas, nagu Amazonis selle raamatu järgi on, ei tahaks küll töötada. Raamatu lõpuni ei saanud ma aru, et kui Bezos nii käitub, siis kuidas see firma nii edukaks on saanud ja nii kauaks turule jäänud?

Leidsin ennast ka korduvalt mõttelt, et mis saab Amazonist siis, kui Bezost enam pole? Ilmselt on Amazoni edu suuresti seotud just sellega, et Bezos ajab asju nii, nagu ajab, aga... väga raske ja masendav tunne oli raamatut lõpetades. Ainus positiivne emotsioon oli teadmine, et seda raamatut ma küll enam kätte ei võta ja kellelegi ka ei soovita.



***
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 19 raamatut. Sealhulgas käsiraamat "Rikaste inimeste 30 harjumust".
Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin!
Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.
Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

pühapäev, oktoober 13, 2019

S. Lechter "Mõtlemist muutes rikkaks. Naistele " (oktoober II)

352 lk
2019, kirjastus Million Mindset

Järjekordne raamat minu väljakutsest "Kuidas ma 100 raamatu lugemisega külluseni jõuan".

Kirjastus Million Mindset kodulehelt saad raamatu sisu kohta täpsemalt lugeda siit: "Mõtlemist muutes rikkaks. Naistele".

Blogist avastasin, et olen ühte Sharon Lechter´i kirjutatud teost juba lugenud. Ehk siis koos Robert Kiyosakiga kirjutatud "Rikas isa, vaene isa", mis on minu hinnangul küll ameerikalikult kirjutatud teos, kuid kindlasti mõjutas ka minu finantsalast mõtlemist väga palju.

Mind on alati skeptiliseks teinud, kui midagi, mis on ammu toiminud, kohandatakse eraldi naistele. Praegu on siis algupärandiks Napoleon Hilli raamat "Mõtlemist muutes rikkaks", millele põhinedes Lechter kirjutas "Mõtlemist muutes rikkaks. Naistele". Samas tekitas ootusärevust, et kuidas siis samal teemal naistele ja meestele erinevalt lähenetakse.

Kui Hilli raamat ajas mul karvad veidi turri, sest see oli ikka nii meestekeskne, siis käesolev raamat selle vea parandas. Nii et kuigi ma ei arva, et kõike peaks naistele ja meestele eraldi tegema, siis tegelikult alustame jooksmist tõesti erinevatelt positsioonidelt. Hea on, kui sellest ka ausalt räägitakse.

Selle raamatu ülesehitus järgib originaali ehk Hilli raamatut. Aga kõik teemad on läbi kirjutatud naiste ees olevatest väljakutsetest lähtuvalt. Naistel on lihtne nö eduraamatuid lugedes avastada, et mitmeidki õpetusi on raske ellu viia, sest need ei arvesta väljakutseid, mis naiste elus on. Nii püüamegi naistena mahtuda meeste poolt kirjutatud piiridesse ning ebaõnnestume või tunneme ennast halvasti, kui peame piiridesse mahtumiseks liiga paljust loobuma.

Kindlasti ei ava ma siin arutelu, et kas mehed on paremad või naised. Mulle lihtsalt väga meeldis, et selles raamatus toodi välja, mille poolest oleme erinevad ning esitati soovitusi naistest lähtuvalt.

Väga väärtuslikud on igas peatükis olev "Sõsarkonna ülemtarkus" ehk edukate naiste mõtteterad peatükis käsitletud teema kohta. Sõna saavad nii näitlejad kui riigijuhid, suurfirmade juhid ja saatejuhid. Ehk naised erinevatest eluvaldkondadest.

Hilli raamatut peavad paljud üheks olulisemaks mõtteviisi muutvaks raamatuks. Minu jaoks oli see veidi aegunud ning just tänu meestekesksele suhtumisele pidin palju enda peas ümber mõtlema. "Mõtlemist muutes rikkaks. Naistele" on täpselt selline raamat, mille puhul ei pea midagi lugemise ajal ümber teisendama. See on tänapäevane ning eluline. Samas mitte liiga lihtne, vaid aitab lugejal ikka kõrgete eesmärkide poole püüelda.

Iga peatüki lõpus on ka soovitus koos märkmikuga mõtiskleda teemadel, mis aitavad sul enda elus edasi liikuda. Nii annab see raamat igale lugejale just nii palju, kui palju ise panustad. Minul olid lugedes igatahes kogu aeg mitu paberit ning pliiats käepärast, sest kogu aeg lendasid pähe uued ja uued ideed, mis tuli kohe kirja panna.

Seda ei oska ma öelda, kuidas mehed seda raamatut loevad. Naisena aga tundsin küll et see oli täpselt selline naiselik tugi, mida oma arenguteel vajasin.

***

Kirjastus Million Mindset teeb kingituse kõigile mu blogi lugejatele, nii et koodiga "heli10" saad nende e-poest kõiki raamatuid osta 10% odavamalt. 


***
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 19 raamatut. Sealhulgas käsiraamat "Rikaste inimeste 30 harjumust".
Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin!
Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.
Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

neljapäev, oktoober 03, 2019

J. Warga "Minu süda ja teised mustad augud" (oktoober I)

256 lk
2016, Päikese Kirjastus

Ma hakkasin noorteraamatuid kirjutama, sest mulle tundus, et enamuses noortekates on kõik alati masenduses, pidevalt käib pidu ja kõike peetakse nii mõttetuks. See oli pea 9 aastat tagasi.

Nüüd siis lugesin noorteraamatut, kus peategelased on depressioonis ja peavad elu nii mõttetuks, et tahavad enesetappu sooritada. Mõlemad. Koos. Ja mulle meeldis see raamat.

Sisu kohta loe pikemalt Päikese Kirjastuse kodulehelt: Minu süda ja teised mustad augud.

Aysel ja Roman on mõlemad oma noores elus läbi elanud sündmused, mis viisid nad otsusele teha enesetapp. Teose jooksul tegelesidki nad selle planeerimisega, sellest rääkimisega ja lihtsalt kindlaksmääratud enesetapu kuupäevani elamisega.

Peategelane Aysel viskas ise ka korduvalt nalja selle üle, et nad rääkisid enetapust nii lihtsalt, nagu see oleks mingi igapäevane asi. Kuigi mõlemal noorel oli ilmselgelt depressioon, siis tegelikult ei olnud teos üldiselt üldse kurvameelne. See mind hämmastaski, et kuidas autor on suutnud nii keerulisel teemal nii helge teose kirjutada.

Mulle tuli kohe meelde ka Asheri teos ,,13 põhjust", mis samuti neil teemadel räägib. Mäletan, et ,,13 põhjust" jäi ikka väga pikalt kummitama.

Kui peaksin aga ütlema, et kas soovitan kõigil noortel neid mõlemat raamatut lugeda või mitte, siis jääksin hätta. Olen viimasel ajal kurvastusega näinud, kuidas meie koolisüsteem on ikka nii keskmisele välja timmitud, et tegelikult ühegi väiksema kõrvalekaldega hakkama ei saada. Või õigemini- tänapäeval on kõik kõigest kõrvale kaldunud, nii et keskmist taga ajades joostaksegi igas suunas. See tähendab, et ilmselt on lastel ja noortel tänapäeval veelgi lihtsam oma murega abita jääda. Seda lihtsalt ei märgata. Sest meil on süsteemid.

Nii võiksid mõndagi noort need kaks raamatut väga aidata... aga samas mõnel teisel hoopis "lihtsa lahenduse" leidmise lihtsamaks teha. Enesetapp (ja sellele eelnev depressioon ja võimetus sellega hakkama saada) on väga tundlik teema. Tegelikult oli Warga teoses korduvaid muigamisi igasuguste nõustajate teemal. Usun, et Eestis on seis sama- see, kes tahab oma mure varju jätta, sest teab, et teda nagunii aidata ei suudeta, saab seda teha.

Kordan- see on tundlik teema! Võib-olla ei puutu igaüks meist igapäevaselt enesetapjatega kokku. Aga piisab ühest enesetapust, mida sa peatada ei suutnud ja... sinu elu poleks enam ka kunagi endine.

Kui sa kogu raamatut lugeda ei viitsi, siis loe eelviimast lehekülge ehk "autori märkus". Seal kutsub ta üles märkama. Maailma päästmiseks ei pea me minema otsima enesetapjaid, keda aidata. Tasub oma lähiringis ringi vaadata ja märgata väikesi muutusi inimese käitumises ja meelsuses. Eriti laste ja noorte puhul. 

Tunnistan, et tegelikult jõuavad süngemad teemad ka minu järgmisesse noorteraamatusse "Mälestusteta suvi". Mitte küll enesetapjad, aga keerulisi olukordi kogenud noored. 


***
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt.