teisipäev, veebruar 14, 2017

E. Hartley- Brewer "Poiste eneseväärikus" (veebruar I)

224 lk
2004, Ersen


"Poiste eneseväärikus. 100 nippi rõõmsameelse ja enesekindla lapse kasvatamiseks" peaks olema iga lapsevanema ja õpetaja öökapiraamat. Ausalt! Tarkused ja mõtted on kõik samad, mis muudes lastekasvatuse raamatutes, aga need on nii mõnusalt ja loogiliselt kokku võetud. Nii et kui pole aega-tahtmist-vms, et pikemalt lastekasvatusse süveneda, siis see on raamat, mis võtab kõik ilusti kokku ja hädast välja päästab. Lootust on küll, et sellise lühikäsitluse järel tekib huvi süvenemise järgi.

Tagakaanel tutvustatakse raamatut nii:
Iga vanem tahab, et ta poeg peaks endast lugu. Eneseväärikus on tema reisipass õnnelikule, täisväärtuslikule elule. Enesest lugupidaval lapsel on kergem õppida, mängida, suhelda ja armastada.Kasvueas poiste eneseväärikus tuleb ja läheb. Vanemad saavad last paremini toetada, kui nad mõistavad tema kasvuraskusi ja põhjusi, mis teevad ta haavatavaks ja kisuvad enesehinnangut alla. 
Selles praktilises ja arutlevas raamatus õpetab Elizabeth Hartley-Brewer lapsevanematele, kuidas:¤ mõista väljakutseid ja võimalusi, mida tänapäeva elu poistele pakub,¤ arendada lapse seesmist tugevust eakaaslaste survele vastu seista,¤ panna poeg käituma viisil, mis hoiab ja suurendab ta eneseväärikust,¤ kergemini nurjumistest üle saada,¤ õpetada pojale järjekindlust ja enesedistsipliini püstitatud eesmärkide saavutamisel.
Käistletud teemad on kõik sellised, millega me lapsevanemana iga päev kokku puutume. Võib öelda, et "minu last see ei puuduta!", aga see on pigem märk, et sa ei tunne ja tunneta enda last. Laste kohta pole võimalik liiga palju õppida. Aga lastekasvatuse põhimõtteid tundmata on lihtne lastele palju ja püsivalt haiget teha.

Ma ei jõua, ega taha siin erinevaid teemasid lahata, vaid ütlen, et seda raamatut ma tõesti soovitan!

Mõned tsitaadid (valitud väga vägivaldselt, sest tegelikult oleks enamus raamatust väärinud ümberkirjutamist):
"Poisid, kes tunnevad, et vanemad neid usaldavad, on nende usalduse üle uhked ja näevad vaeva, et seda õigustada." (lk 206)
"Ära armasta ennast vähem kui poega. /---/ enesekontrolli säilitamine on kasulik investeering, mis tuleb kasuks kõigile. Hea tuju korral suhtume kaasinimestesse positiivselt ja paneme nemadki naeratama." (lk 200)
"Poja tugevate külgedega arvestamine mitte ainult ei tõsta ta enesehinnangut, vaid näitab talle sinu tingimusteta tunnustust." (lk 180)
"Läbikukkumine on lapse õppimise vältimatu osa, näidates, milleni ta võimed hetkel küündivad. Kui läbikukkumise õppetundi arvesse võtta, näitavad need teed edule." (lk 164)
"Poisid loobuvad kergesti, kui neil puudub eneseusk." (lk 156)
"Kui kardad ise vigu teha ja püüad neid maha salata, läkitad pojale vale sõnumi. /---/  Armasta oma poega selle eest, kes ta on, mitte selle eest, mida ta oskab teha." (lk 148)
"Liiga palju on madala enesehinnanguga poisse, kes ei loodagi edu saavutada. Nad isegi ei proovi. Paljudel neist puudub positiivne eduka mehe eeskuju, kes näitaks neile, mida kõike võib hea tahtmise korral saavutada. Esmalt peavad nad aga õnnestumiste ja läbikukkumiste kaudu õppima tundma oma võimeid." (lk 141)
"Kõige paremini saab isa või isaeeskuju lapsele oma hoolivust tõestada, kui näitab, et austab ja armastab tema ema. /---/ Naiste sõnalisel või füüsilisel solvamisel, eriti aga poisi ema ründamisel, on sageli juba esimesel korral poja eneseväärikusele, vaimsele tervisele ja tulevasele edukusele hävitav mõju." (lk 212)
"Seesmine tugevus on sageli üles ehitatud pühendumusele. Lapsed peavad tundma, et oled neile pühendunud, et kasvada rõõmsameelseteks, enesekindlateks, paindlikeks ja usaldusvärseteks ning seesmiselt küllalt tugevateks, et ennast teistele pühendada. /---/ Sinu poja eneseväärikus, õnn ja enesekindlus sõltub sinu oskustest neid omadusi temas arendada." (lk 222)
Pärast selle raamatu lugemist tundsin, kuidas ma armastan oma poisse veel rohkem (tüdrukut ikka ka :) ). Rõõm oli lugedes kinnitust saada, kui paljusid asju ma neist tarkustest juba praegu praktiseerin. Mitmed vanad asjad tulid meelde. Mõnegi uue tarkuse sain ka.

Nii et jälle olen enesekindlate ja rõõmsameelsete laste kasvatamisele paar sammu lähemal! Tule sina ka :)

Kommentaare ei ole: