pühapäev, august 13, 2023

R. Lee "Idee sinust" (august II)

 462 lk

2023, Heli Kirjastus 


Emotsioonide puudumisest siin juttu ei ole. "Idee sinust" lõpetamise järel ei suuda ma siiani aru saada, et kas olen ikka õnnelik selle lõpu üle või kurb. Erinevad tunded vahelduvad. Tegelastest on ühelt poolt kahju ja samal ajal on rõõm nende üle. See on see tunne, et sa ei tea, milline see õnnelik lõpp päriselt oleks. 

Ma pole varem vist lugenudki raamatut, kus peategelastel oleks nii suur vanusevahe. Nimelt on Solène  39-aastane ning Hayes umbes 20-ne. Loo teeb keerulisemaks, et Hayes kuulub kuulsasse poistebändi August Moon, nii et ühel hetkel arutavad sellise suhte võimalikkust või võimatust kollane ajakirjandus ja fännilehed. 

Armastusest loos puudust ei ole. Selle kohal kõrgubki aga kogu aeg küsimus, et kas selline suhe on võimalik. Üheks teemaks on vanusevahe, see, et inimesed on nii erinevates eluetappides. Teiseks aga see, kuidas näiteks fännid hakkavad käituma, kui kuulevad, et Hayes on suhtes. Teismelised tüdrukud võivad hirmutavad olla. Kõige hirmutavam on see, et tegelikult on sellised lood elust enesest. Olen ise ennast viimasel ajal päris palju sellise bändikultuuriga taas kurssi viinud ja see fännamise tase võib küll jah olla ... väga intensiivne. 

"Idee sinust" meespeategelane Hayes on nutikas, võidukas, enesekindel ja uhke. Käitumise ja oleku poolest kindlasti pigem oma vanuse kohta positiivne näide. Seega on sellise vanusevahega suhte võimalikkus täiesti usutav. 

Poistebändi tihe ajagraafik ning mööda maailma tuuritamine on väga tõesed. Selline kuulsuste igapäevasesse ellu sisseronimine oligi minu jaoks selle teose üks mõnus osa. Eriti see osa, et kuidas tegelikult tunneb ennast inimene, keda miljonid austavad, aga kes ei saa näiteks rahulikult uues linnas vaatamisväärsusi vaatama minna. Elu, millest paljud (eriti teismelised) unistavad, kuid millel on tõsised varjuküljed. Valikute küsimus. Selleks, et midagi saada, pead millestki loobuma. Aga kogu see kuulsuse valu ja ka rõõmud olid lihtsalt väga usutavad. 

Sellises maailmas suhte arendamine oligi teine oluline teema. Et kui mõlemad tahaksid, et see toimiks, siis kes ja millest peaks loobuma. Kes kahetseks oma otsuseid? Või kahetsetaks siis, kui neid loobumisi suhte nimel ei tehta? Küsimus, mida mõlemad pooled korduvalt loo käigus küsisid ning lõpuks otsuse pidid tegema. 

Kuigi kuulsa muusiku elu varjukülgedel oli oluline osa, siis see pole kindlasti mingi popkultuuri raamat. Oluline osa on ikka suhte arengul ja kõigel, mis selle ümber käib. 

Autor on korduvalt välja öelnud, et Hayesi puhul on ta inspiratsiooni saanud Harry Stylesist. Mõned aastad tagasi avastasin enda jaoks ansambli One Direction, millest Harry on välja kasvanud. Selleks ajaks oli bänd küll juba laiali läinud, aga olen nüüd järjest ennast nende tegemistega kurssi viinud. Seega oli mul Harry pidevalt silme ees küll. Ei teagi, kas see on hea või halb.

Minu jaoks tegi lugemise aga keeruliseks see, et mul on endal pooleli noorteraamatu "Meie megastaar" kirjutamine, mis on samuti One Directionist inspireeritud. Mitmed mõtted, mis ja kuidas tegelastega võiks juhtuda, olid sarnased. See tähendab, et ma lugesin korraga nagu mitut lugu. Lisaks on mul käimas ühe düstoopilise noortetriloogia kirjutamine, milles samuti on muusikutel ja bändidel suur roll, seega jooksid mõtted ka sellele. Nii et ma lugesin korraga seda raamatut ja kirjutasin peas edasi enda omasid, nii et see tegi minu jaoks keskendumise väga keeruliseks. Mitmel korral oli äratundmine, sest ma olen enda loosse sarnase juhtumi või mõtted kirjutanud. Või siis tahtsin mõnda asja teisiti lahendada ja avastasin, et "ahaa, enda raamatus ma saangi selle ju teisiti kirjutada!" Selliselt on väga raske keskenduda. 

"Idee sinust" meeldis mulle aga väga. Selles oli nii palju asju, mida ma isegi raamatutesse paneks, seega ... no eks seepärast selle ju kirjastamiseks ka valisingi. Mõnda aega saan nüüd sellele loole veel edasi mõelda, sest väga lihtne sellest lahti lasta ei ole.  

Filmi ootan ka. Selle aasta sees peaks tulema. Ilmselt saab sellest üks neist filmidest, mida mitu korda vaatamas käin. 

***

Minu värskeima noorteraamatu saad tellida siit: "Mälestusteta suvi", 2.osa. 
Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud üle 30 raamatu. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" , müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt.

Kommentaare ei ole: