Kolmapäev, november 20, 2019

C. Ahern ,,Love, Rosie" (november V)

448 lk
2015, Hachette Books

Oh, ei- kirjad!
See oli esimene mõte, mis raamatukogus ,,Love, Rosie" raamatut sirvides tuli. Õigemini sirvisin mitut erinevat versiooni, sest mõtlesin, et esimese hooga sattus mulle kätte selle filmi stsenaarium. Teine raamat oli aga samasugune, seega tugeva sisemise värinaga võtsin raamatu kaasa.

Mul on tunne, et olen sellest filmist mingit lõiku enne näinud... aga äkki ka mitte. Kuna praegu on NaNoWriMo ehk koos pallllllljude teistega kirjutan ka mina ühe kuuga romaani, siis oli vahepeal vaja midagi lugeda. Guugeldasin romantilisi filme ja leidsin video umbes sellise pealkirjaga, et kõige paremad kõned romantilistes filmides. Sel hetkel teadsin, et pean ,,Love, Rosie" ära vaatama ja lugema. Samal õhtul sain kätte filmi. Olin lummatud.Järgmisel päeval raamatukogus tuli siis šokk, et ,,jälle kirjad"! Pole kahtlust, et kirjade suhtes tekkis mulle hirm pärast seda, kui lugesin raamatut ,,Guernsey Kirjandus- ja Kartulikoorepiruka Selts", mis filmina väga meeldis, kuid raamatuna tekitas küsitavaid tundeid (ehk ei tekitanud neid piisavalt).

Eelarvamuste käes võdisedes tuli mul küll meelde, et mu enda kirjutatud ,,Saatmata kirjad" ja ka ,,Tähtajaline elu" põhinevad suuresti kirjadel.  Huvitav, et see mind ei häirinud... ja siiani minu teada ka mitte lugejaid.

Nii asusin lugema lootuses, et kirjanik pole ära rikkunud lugu, mis mulle juba nii väga meeldis.

Tuli välja, et ei ole! Aga ,,Love, Rosie" raamatus ei ole ka sama lugu, mis filmis. Mõnikümmend lehte läks aega, kuni mõtlesin enda jaoks selgeks, et ma võin küll filmitegelaste näod oma silme ees hoida, aga tegelikult on raamatus hoopis teine lugu.

Ja see sobis hästi. Ja ka mitte. Sest raamatu lugu oli kurvem ja raskem. Kestis kauem. Kaasas rohkem inimesi. See tähendab, et segadus ja kurbus puudutas palju rohkemaid inimesi. Lugu iseenesest on kirjutatud mõnusalt, liikuvalt, humoorikalt.

Kirjade ja sõnumite stiilis kirjutamine õigustas ennast väga. Kui jooksma hakkas, siis oli kogu aeg olemas kogu info, mida oli vaja. Samas piisavalt palju üllatusi ja alles mitmendas peatükis selgumist. Kuigi puudusid suures osas nö lava kujundavad tekstid, et mis kusagil paistis ja milline keegi välja nägi, siis tänu filmi vaatamisele olid need mu silme ees olemas. Ma ei tea, kui oleksin ainult raamatut lugenud, kas oleksin sellisest lisainfost puudust tundnud.

Lugu ise- kaks sõpra, kes ei suuda mitmekümne aasta jooksul aru saada, et teineteist armastavad. Mõlemad otsivad armastust valest kohast, kuid on samal ajal teineteise eludes kogu aeg olemas.

Sain hiljuti teada, et sellise žanri nimi on ,,slow burn romance". Jaa, see on stiil, mis mulle meeldib. Nii lugemisel kui kirjutamisel. See tekitab tundeid ja paneb kaasa elama.

See on raamat, millega sain jälle tunda, kuidas tahaks kirjanikule ikka öelda, kuidas raamatut kirjutada. Kas on ikka normaalne, et täitsa lõpplahendus tuleb viimase lõigu, mitte isegi mitte viimase peatüki jooksul??? Aga edasi?

Võib-olla on see vaid minu kiiks, kui ise samal ajal pidevalt kirjutad ja annad tegelastele elusid ja tegutsemisvõimalust ja siis vahepeal teisi loed, siis tahaks midagi muuta. Sellepärast ma tavaliselt kirjutamise vahel raamatuid ei loegi.

Segase jutu lõpuks tuleb tunnistada, et olen ikka veel selle raamatu ja filmi mõju all (näitleja Sam Claflin´il on ilmselt selles ka mingi roll...). See on hea. Autori järgmine teos "P.S. I love you" on mul ka juba riiulis olemas ja ootab oma järge. Detsembris. Siis, kui endal uue romaani esimene mustand valmis on. ***
LEIA MU UUS LÜHIROMAAN ,,Valss Pärnu rannaliival" nüüd poodidest!!!

Olen kirjanik ja kirjastaja Heli Künnapas. Minu sulest on ilmunud 20 raamatut. Sealhulgas südamlik lasteraamat "Karupoeg Lukas tahab saada viiuldajaks" müstiline lasteraamat "Kolme pärna saladus" ning noorteraamatud "Lõpupidu" ja "Ütlemata sõnad".
 Heli Kirjastuse lõin algul vaid enda teoste kirjastamiseks, kuid nüüd ilmuvad minu kaudu ka mitmete teiste kirjanike teosed. Kogu valikuga saad tutvuda mu kirjastuse e-poes siin! 

Kui tahad minu tegemistega kursis olla, siis tule FBs Heli Künnapase loomingu või Heli Kirjastuse sõbraks.

Osaliselt saad mu raamatuid kuulata Heli Kirjastuse youtube´i kanalilt. 

Kommentaare ei ole: